25 maja 2013 10:00 | to | 27 maja 2013 16:00 |
W pierwszej części warsztatów nauczymy się, jak skonstruować prosty powietrzny kolektor słoneczny. Taki kolektor może mieć szerokie zastosowanie. To co może być najbardziej interesujące dla wielu z nas to fakt, iż dzięki takiemu kolektorowi możemy bardzo wydajnie dogrzewać nasze domy skutecznie redukując koszty.
My na warsztacie skupimy się na wykorzystaniu kolektora w ciekawy sposób. Zmontujemy solarną suszarkę, w której suszyć można warzywa, owoce, zioła czy grzyby. Kto próbował kiedyś robić to w piekarniku wie jakie to problematyczne. Dzięki naszemu kolektorowi będziemy mogli to robić bez wydatku na energię nam potrzebną. Tej dostarczy nam Słońce. Nie będziemy też musieli się obawiać, że spalimy nasze owoce czy warzywa. Temperatura jakiej dostarczy nam kolektor nie jest zbyt wysoka, aby uszkodzić nasze produkty spożywcze.
W drugiej części warsztatu zajmiemy się wykonaniem Mikro Turbiny Wiatrowej.
Nauczymy się w jaki sposób wykonać elektrownię wiatrową małej mocy. Taka turbina może być wstępem do budowy większego wiatraka, pozwoli zaznajomić się z podstawowymi zasadami projektowania tego typu konstrukcji. Można ją zainstalować w celu sprawdzenia warunków wiatrowych w danej lokalizacji. Moc użyteczna uzyskana z prądnicy jest niewielka, pozwala jednak zasilić kilka- kilkanaście diod LED wykorzystanych np. do oświetlenia ogrodu, ładowania małych akumulatorków, czy poprzez port USB do ładowania telefonu komórkowego.
Do jej budowy wykorzystamy łatwo dostępne materiały, takie jak:
- silnik krokowy – do odzyskania ze starej drukarki komputerowej, skanera, kserokopiarki
- piastę koła rowerowego
- rurę pcv
- sklejkę
- trochę drobnej elektroniki
- kawałki sklejki, profile aluminiowe
Każdy silnik elektryczny gdy będziemy obracać jego osią może pracować odwracalnie jako prądnica. Silnik krokowy to specyficzny typ silnika, który najlepiej nadaje się do budowy mikro wiatraków. Dzięki zastosowanym w nim silnym magnesom neodymowym , niewielkie obroty wirnika powodują generowanie prądu zmiennego o napięciu nawet kilkudziesięciu woltów. Aby wykorzystać taką prądnicę do zasilania ledów i ładowania akumulatorków musimy zamienić prąd zmienny na prąd stały. Służy do tego prosty
układ elektroniczny zwany mostkiem prostowniczym. Zmienna prędkość wiatru powoduje skoki generowanego napięcia, żeby je trochę złagodzić należy zastosować kondensatory elektrolityczne, a następnie stabilizator napięcia np. 5V w celu zasilania urządzeń przez port USB. Wszystkie podzespoły elektroniczne dobrze jest zlutować na płytce i umieścić ją w wodoszczelnej obudowie.
Bardzo proste i efektywne łopatki turbiny można wyciąć z jednego kawałka rury PCV, uzyskujemy wtedy od razu ich odpowiedni profil aerodynamiczny.
Wiatrak wymaga jeszcze osi z łożyskiem ustawiającej go pod wiatr. Tu można zastosować piastę koła rowerowego, oraz ogona z kawałka sklejki. Aby połączyć całość elementów będą potrzebne kawałki rur, kątowników aluminiowych, śrubki, nity. Całość należy pomalować i umieścić kilka metrów nad ziemią na maszcie wykonanym np. z kawałka rury. Wiatraczek taki można zamontować nawet na balustradzie balkonu.
Serdecznie zapraszamy!
Koszt warsztatów – 300zl.
Rezerwacja po wpłacie zaliczki 50 – zł. Na podany numer konta: Mbank 30 1140 2004 0000 3002 6878 5659 (Robert Błaszczyk)
Ilość miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: premakultura@gmail.com
Zapewniamy nocleg na polu namiotowym.
Wyżywienie we własnym zakresie (na miejscu będzie wegetariański catering po promocyjnych cenach:)
Informacje w jaki sposób można dostać się na Stację Wolimierz: http://stacja.wolimierz.info.pl/where-it-is